نرخ تعامل اینستاگرام، چگونه Engagement rates محاسبه می‌ شود؟

نرخ تعامل اینستاگرام، چگونه Engagement rates محاسبه می‌ شود؟

افرادی که به فعالیت در اینستاگرام می پردازند همیشه این سوال را از خود می ‌پرسد که هر اکانت در اینستاگرام چگونه ارزیابی می ‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم یکی از مهم ‌ترین مؤلفه ‌هایی که برای ارزیابی پیج اینستاگرام به کار برده می شود نرخ تعامل اینستاگرام می باشد.

با بررسی تعامل مخاطبان با پیچ، تعداد کامنت، لایک و اشتراک ‌گذاری می‌ توان نرخ تعامل را بررسی کرد که هر کدام از این موارد برای پیج ها متفاوت می باشد. در ادامه توضیحات مناسبی را در مورد نرخ تعامل در اختیار شما قرار می‌ دهیم.

 

نرخ تعامل اینستاگرام چیست؟

نرخ تعامل اینستاگرام (Engagement rates) یکی از معیارهای سنجش  به شمار میرود که به استاندارد جهانی تبدیل ‌شده  است. در واقع نرخ تعامل باعث می ‌شود که اثربخشی پست ‌های خود را اندازه ‌گیری کنید و ببینید مردم تا چه حد به پست‌ های شما علاقه ‌مند هستند.

 

 نحوه محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام

همان ‌طور که متوجه هستید Engagement rates اینستاگرام نرخ تعامل مخاطبان با یک پست را نسبت ‌به تعداد فالورهایی که پیج دارد نشان خواهد داد. برای بررسی نرخ تعامل ۲ روش وجود دارد، روش اول استفاده از فرمول ‌ها موجود می ‌باشد و روش دوم هم استفاده از ابزارآلات و وب ‌سایت مختلف است به این صورت که شما باید نام کاربری خود را وارد کنید تا نرخ تعامل پیج را مورد بررسی قرار دهند.

 

فرمول ‌های بررسی نرخ تعامل اینستاگرام

استفاده از فرمول برای زمانی است که بخواهید به بررسی نرخ تعامل یک یا چند پست خاص بپردازید؛ برای این فرمول‌ ها هیچ قاعده و قانونی وجود ندارد، بنابراین با توجه به اهدافی که دارید می ‌توانید یکی از فرمول ها را انتخاب نمایید تا محاسبه درستی را از نرخ تعامل در اختیار شما قرار دهد.

در بسیاری از این فرمول‌ ها از کلمه ایمپرشن ممکن است استفاده شود که همان بازدیدهای یک پست می ‌باشد، یعنی هر بازدید را یک امپیشن می‌ نامند، پس اگر تنها یک فرد چندین ‌بار یک پست را ببیند ایمپرشن را افزایش خواهد داد.

 

  • فرمول شماره 1

یکی از روش‌های محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام از طریق ایمپرشن  می ‌باشد که روشی نسبتا دقیق به شمار می‌ رود، چرا که نرخ تعامل را برحسب بازدید هر پست می ‌سنجند نه میزان فالوورهای آن.  برای استفاده از این فرمول باید به بازدیدها یا امپیشن پیج خود دسترسی کامل داشته باشید که برای انجام آن باید اکانت خود را به بیزینس اکانت تغییر دهید.

 

  • فرمول شماره 2

فرمول دیگری که برای بررسی نرخ تعامل معرفی می ‌شود، برحسب تعداد فالوورها انجام می گیرد. که به‌ عنوان یکی از عمومی ‌ترین فرمول ‌های بررسی نرخ تعامل از آن یاد می ‌شود و برای مقایسه پیج با همدیگر مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

 

  • فرمول شماره ۳

شما می‌ توانید با استفاده از تعداد ذخیره شدن پست‌ های خود به بررسی نرخ تعامل بپردازید.

 

وبسایت محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام

همان‌ طور که گفته شد علاوه‌ بر فرمول تعدادی وب ‌سایت برای محاسبه و بررسی نرخ تعامل یا همان نرخ تعامل اینستاگرام وجود دارد که ادامه به بررسی ۳ مورد از آن ‌ها خواهیم پرداخت.

 

  • وب‌ سایت SocialBlade.com

وب‌ سایت SocialBlade.com

وب ‌سایت  SocialBlade.com ابزاری آنلاین برای بررسی و محاسبه نرخ تعامل بشمار می ‌رود که می ‌تواند اطلاعات دقیقی در مورد نرخ تعامل توییتر، نرخ تعامل فیسبوک، نرخ تعامل اینستاگرام، یوتیوب و… در اختیار شما قرار دهد.

 

  • وب‌ سایت Phlanx.com

وب‌ سایت Phlanx.com

یکی از وب‌ سایت های آنلاین که با استفاده از آن می ‌توانید به بررسی نرخ تعامل اینستاگرام بپردازید استفاده از وب‌ سایت Phlanx.com می‌ باشد، برای استفاده از این وب سایت تنها باید ایدی پیج مورد نظر خود را در وب‌ سایت وارد کنید.

 

  • وب سایت Influencerfee

وب سایت Influencerfee

وب ‌سایت Influencerfee هم از دیگر ابزارهای آنلاین بررسی نرخ تعامل اینستاگرام بشمار می ‌رود.

 

نرخ تعامل اینستاگرام یا آنالیز فالوور

بسیاری از پیچ‌ ها توسط راه های غلطی به جذب فالوور می‌ پردازند، بنابراین می توان گفت از فالوورهای فیک برخوردار هستند. بر همین اساس نمی ‌توان با توجه به تعداد فالوورهای بالا پیج آن‌ ها را مورد بررسی قرار داد، اما نرخ تعامل اینستاگرام به ‌عنوان یکی از بهترین معیارها برای واقعی یا فیک بودن  فالوورهای اکانت اینستاگرام مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

هر پیجی از نرخ تعامل بالایی برخوردار باشد در قسمت اکسپلور اینستاگرام بیشتر دیده خواهد شد که این یک مزیت بسیار خوب برای پیچ ‌ها معرفی می شود.

 

رقم مناسب برای نرخ تعامل اینستاگرام

عددی که بعد از محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام بدست می ‌آید برای تمامی پیج ها با هم متفاوت است، در واقع به هر اندازه که دنبال کنندگان یک پیج اینستاگرام بالاتر رود درصد نرخ تعامل پایین ‌تر می ‌آید. از طرفی به هر اندازه تعداد دنبال کنندگان پایین باشد درصد نرخ تعامل بالاتر می ‌رود.

رقم نرخ تعامل برای پیجهای پر فالوور از طریق هر پست  15 درصد  و برای هر استوری ۲ درصد است، اما به پیج هایی که از فالوور کمتری برخوردار هستند برای پست های آن ۳۶ درصد و برای استوری ۷ درصد در نظر گرفته می ‌شود.

 

علت مهم بودن نرخ تعامل اینستاگرام

تا این قسمت از مطالب اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار داده ایم که با استفاده از آن‌ ها متوجه می‌ شوید که جمع ‌بندی بالا برای ۱ اکران نشان ‌دهنده محبوبیت بالای آن پیج است، به‌ عنوان مثال پیجی که محتوای باکیفیتی را در اکانت خود منتشر می ‌کند از تعداد لایک و کامنت‌ های متفاوتی نسبت ‌به پیج ها دیگر برخوردرا است.

اگر شما دارای پیج فروشگاهی در اینستاگرام هستید برای این‌ که سود زیادی را بدست آورید، می ‌توانید از یک درگاه پرداخت مناسب استفاده کنید تا سرعت فرآیند پرداخت بالا رود. این ‌مورد شاید برای پیج های شخصی از چندان اهمیتی برخوردار نباشد، اما برایپیج هایی که یک محصول را به فروش می‌ رسانند باعث می‌ شود که مخاطبان رغبت بیشتری به خرید از فروشگاه نشان دهند و همین باعث می ‌شود که نرخ تعامل اینستاگرام با تغییراتی همراه شود.

 

چه عواملی باعث بالا رفتن نرخ تعامل اینستاگرام می ‌شود؟

عوامل مختلفی در بالا بردن نرخ تعامل تاثیر گذار می ‌باشند، به ‌عنوان مثال ارسال پست در زمان مناسب و به ‌صورت مستمر، استفاده از تعداد زیادی استوری در طول روز، به کار بردن هشتگ ‌های پرکاربرد و مناسب با کسب ‌و کار، نوشتن کپشن برای دریافت لایک، بهره بردن از قابلیت استوری، برگزاری مسابقه اینستاگرام، انتخاب یک زمان مناسب برای انتشار پست و … از مواردی است که نرخ تعامل را بالا می ‌برد.

 

چه عواملی بر روی نرخ تعامل اینستاگرام تاثیر می ‌گذارند؟

همان‌ طور که گفته شد برای بررسی نرخ تعامل؛ اینستاگرام مولفه‌ های مختلفی را مورد بررسی قرار می‌ دهد، اما مواردی هستند که می ‌توانند بر روی نرخ تعامل تاثیر بگذارند.

یکی از قدیمی‌ ترین و مناسب‌ ترین عوامل تاثیر گذار بر روی نرخ تعامل تعداد لایک ها می‌ باشد، چرا که میزان علاقه‌ مندی مخاطبان به پیچ را نشان می ‌دهد؛ از طرفی تعداد فالوورها نقش بسیار زیادی در محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام دارا است.

بعضی از افراد برای محاسبه نرخ تعامل بسیاری از موارد مانند اشتراک‌ گذاری را نادیده می ‌گیرند، اما باید متوجه این نکته باشید که اشتراک ‌گذاری پست به وسیله مخاطبان نشان ‌دهنده مورد پسند بودن محتوای پیج است.

تعداد کامنت در کنار لایک ها می ‌تواند تاثیر زیادی بر روی نرخ تعامل اینستاگرام داشته باشد، در واقع هر چه تعداد کامنت ها افزایش پیدا کند نرخ تعامل هم بالا می‌ رود.

دیگر مواردی که نشان‌ دهنده محبوبیت پست ‌های شما می ‌باشد تعداد ذخیره پست ها است که تاثیر زیادی بر روی نرخ تعامل دارد.

برگزاری مسابقه‌ های اینستاگرامی به این صورت است که محصولات و خدمات خود را به ‌عنوان یک جایزه در نظر بگیرید و در مقابل از مخاطبان بخواهید که به لایک پست ‌های شما بپردازند.

قابلیت ریز و استوری و استفاده از کپشن ‌های جذاب از دیگر مواردی است که می ‌تواند بر روی نرخ تعامل پیج شما تاثیرگذار باشد.

اگر بتوانید پست‌ های خود را در زمان‌ بندی‌ های مناسبی منتشر کنید؛ مخاطبان توجه بیشتری به شما نشان می‌ دهند، همچنین گذاشتن ۱ تا ۳ استوری در طول روز بسیار تاثیر گذار است.

به پایان یک مقاله دیگر از سایت بانک فالوور رسیدیم این سایت خدمات اینستاگرام را با بهترین کیفیت برای شما اراعه می دهد شما نیز با خرید فالوور ایرانی میزان فالوور خود را افزایش دهید تا نرخ تعامل را در صفحه خود بالا ببرید.

برای مطالعه بیشتر در مورد نرخ تعامل اینستاگرام بهتر است که منبع اصلی را مطالعه کنید (منبع اصلی)

 

سوالات متداول نرخ تعامل اینستاگرام

نرخ تعامل اینستاگرام چیست؟

تعامل در اینستاگرام یعنی ایجاد رابطه بین شما و مخاطب می باشد که هرچه نرخ این تعامل بالا برود شما موفق تر خواهید بود.

نرخ تعامل اینستاگرام چگونه محاسبه میشود؟

نرخ تعامل براساس تعداد فالورها و نسبت تعداد لایک، کامنت و سیو برای هر پست در اینستاگرام محاسبه میشود.

برای خواندن این مقاله به صورت افلاین pdf را دانلود کنید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *